فلسفه وجود این همه امامزاد در ایران
فلسفه وجود این همه امامزاد در ایران چیست؟ آیا واقعاً همه آنها امامزاده هستند؟ برخی در خواب دیده شده‌اند؟
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397    
بازدید: 720
سوال:
فلسفه وجود این همه امامزاد در ایران چیست؟ آیا واقعاً همه آنها امامزاده هستند؟ برخی در خواب دیده شده‌اند؟ 
 
 
 پاسخ:
امامزاده، یعنی اولاد اهل بیت علیهم السلام، چه بلافصل باشند و چه از نوادگان. پس زیادتی آنان جای تعجب و تردید ندارد.

تمامی سادات امامزاده هستند. اما برخی از اولاد یا نوادگان ائمه اطهار علیهم‌السلام از شخصیت والایی برخوردار بود‌ه‌اند و مشهور شدند. برخی شخصیت علمی والایی داشتند، برخی نزدیک‌تر به امام (ع) بودند، برخی دیگر به خاطر شهادتشان مشهور شدند و ... .

نباید تصور کرد که «امامزاده» حتماً باید موجود عجیبی باشد و یا قدمت تاریخی داشته باشد. امام خمینی (ره)، امام خامنه‌ای، شهید آیت‌الله بهشتی، شهید آیت‌الله مدنی، شهید آیت الله دستغیب، علامه طباطبایی، آیت الله بهاءالدینی و صدها شخصیت برجسته دیگری که می‌شناسیم، همگی امامزادگان معاصر هستند.

*- تمامی ائمه اطهار علیهم‌السلام، هدف حاکمان جور بودند و به همین دلیل هر یازده امام به شهادت رسیدند. بدیهی است که تابعین و هواداران آنها نیز همیشه هدف بوده‌اند.

در سنوات و قرون گذشته، عموم شیعیان مورد غضب حکام جور بودند؛ کشتارهای دسته‌جمعی و نسل‌کشی‌های فراوانی در میان آنها صورت گرفت و بدیهی است که در میان آنها، اولاد اهل بیت (ع) – چه اولاد بلافصل و چه نوادگان – و سپس سایر سادات بیش از دیگران هدف بودند، چرا که معمولاً مردم به آنها رجوع می‌کردند و آنها مدافعین امام (ع)، رواج دهندگان فرهنگ تشیع، سردمداران حرکت و محور قیام‌ها و تحولات علمی، سیاسی، فقهی، اخلاقی و ... بودند.

عده‌ی بسیاری از آنان در همان سنوات و سده‌های اولیه به خاطر ظلم بنی‌امیه و خلفای جلادشان به کشورهای متفاوت سفر کردند که از جمله مصر و ایران بوده است. عده‌ای دیگری پس از عزیمت اجباری امام رضا علیه‌السلام، به ایران آمدند تا امام‌شان را یاری دهند، لذا امامزادگان از اولاد حضرت موسی‌ بن جعفر علیه‌السلام بیشتر هستند؛ عده‌ای نیز به همراه حضرت معصومه علیها‌السلام به ایران آمدند ... و عده‌ای در همین کشور به دنیا آمدند.

این عده نیز مستمر تحت تعقیب بودند تا کشته شوند. اغلب به نقاط دور دست سفر می‌کردند، لذا تعدادشان در استان‌های گیلان و مازندران و به ویژه در مناطقی که اکنون شهر یا روستا شده است بیشتر می‌باشد. در همین منطقه «کن» در تهران، نزدیک به 70 امامزاده شناسایی شده است که امامزاده عین‌علی و زین‌علی و نیز امامزاده شعیب (ع) از معروف‌ترین آنها می‌باشند.

*- کار شناسایی آنها، تهیه و تدوین شجره‌نامه و تاریخچه زندگی آنان با «سازمان اوقاف» است.

با پيگيري و شناسايی سازمان اوقاف، تا کنوون 10 هزار و 615 امامزاده در 8 هزار و 51 نقطه از كشور شناسایی شده‌اند. از این تعداد 8 هزار و 664 نفر مرد و يك هزار و 323 نفر نيز خانم هستند و جالب است که بدانیم در ایران، 35 پیامبر الهی نیز در 33 مکان مشخص و شناسایی شده مدفون هستند.

پس وجود ده هزار امامزاده‌ی مشهور در طی دو یا سه قرن نیز عجیب و قریب نیست، چه رسد در طی قرون متوالی.

 
 
 
 
 
 
 
mehrab motavally