توسل جستن به ائمه(ع) و توان پاسخ گویی آنها
آیا امامان(علیهم السلام) همیشه ما را می بینند و حرف ما را می شنوند؟ و آنگاه که آنها را صدا می زنیم (دعا) آیا می توانند پاسخ ما را بدهند؟
پنج شنبه 18 مرداد 1397    
بازدید: 153
توسل جستن به ائمه(ع) و توان پاسخ گویی آنها
 
 
منبع: پایگاه حوزه

سوال

آیا امامان(علیهم السلام) همیشه ما را می بینند و حرف ما را می شنوند؟ و آنگاه که آنها را صدا می زنیم (دعا) آیا می توانند پاسخ ما را بدهند؟

پاسخ

در این سؤال پیوند دو امر اراده شده که صحت یکی متوقف بر درستی دیگری می باشد و می خواهد بگوید توسل به امامان معصوم و اولیاء الهی در صورتی مثمر ثمر است که آنان توان تعامل با ما را داشته و ندای ما را بشنوند و بتوانند ترتیب اثر دهند و الا توسّل امری لغو و بیهوده خواهد بود البته این سؤال مهم و جالبی خواهد بود، و برای پاسخ به آن به نکات ذیل توجه فرمایید.

1- قرآن کریم می فرماید:« وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسیرَی اللَّهُ عَمَلَکمْ وَ رَسولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سترَدُّونَ إِلی عَلِمِ الْغَیْبِ وَ الشهَدَةِ فَیُنَبِّئُکم بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ ‏ ، و بگو: «(هر کاری می‏خواهید) بکنید، که به زودی خدا و پیامبر او و مؤمنان در کردار شما خواهند نگریست، و به زودی به سوی دانای نهان و آشکار باز گردانیده می‏شوید؛ پس شما را به آن چه انجام می‏دادید آگاه خواهد کرد.»[1]

و باز می فرماید:« فَکَیْف إِذَا جِئْنَا مِن کلّ‏ِ أُمَّةِ بِشهِیدٍ وَ جِئْنَا بِک عَلی هَؤُلاءِ شهِیدا ، پس چگونه است (حالشان) آنگاه که از هر امّتی گواهی آوریم، و تو را بر آنان گواه آوریم؟» [2]

و باز می فرماید:« وَ کَذَلِک جَعَلْنَکُمْ أُمَّةً وَسطاً لِّتَکونُوا شهَدَاءَ عَلی النَّاسِ وَ یَکُونَ الرَّسولُ عَلَیْکُمْ شهِیدا ، و بدین گونه شما را امتی میانه قرار دادیم، تا بر مردم گواه باشید؛ و پیامبر بر شما گواه باشد» [3]

و آیات دیگر که بنا بر روایات معتبر این مؤمنین و امت وسط و امت شهید که در آیات اشاره شده است ائمه معصومین علیهم السلام هستند و آنان از اعمال و رفتار و حرکات ما با خبر هستند.

2- مرگ تنها انتقال از این سرای محدود به عالمی بزرگتر و وسیع تر است و برای اولیاء حق نه تنها محدودیت ایجاد نمی کند بلکه دست آنان باز تر شده و قدرت تعامل با این دنیا را بیشتر حاصل می کنند ما مسلمانان شبانه روز به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) سلام می فرستیم در نمازها می گوئیم:« السَّلاَمُ عَلَیْکَ أَیُّهَا النَّبِیُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ ، اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»

و این افعال بیهوده و لغو نیستند. امامان(ع) به عنوان بندگان مقرب الهی و کسانی که تا سر حدّ کمال بشری پیش رفته و در نزد خداوند از جلالت و منزلت خاصی بر خوردار هستند هر گاه با خلوص و پاکی مورد ندا واقع شوند توجه خواهند داشت و در پیشگاه خداوند تقاضا و دعا برای بر آوردن حاجات خواهند کرد به شرط آن که این حاجت معصیت نباشد و یا به ضرر دعا کننده تمام نشود اگر چه خود او به این ضرر دنیوی یا أخروی آگاه نباشد.[1] سوره توبه، آیه 105.

[2] سوره نساء، آیه 41.

[3] سوره بقره، آیه 143.

---
 
 
 
 
 
 
mehrab motavally