آستان مقدس امامزاده احمد الرضا (علیه السلام) ـ بوری آباد

به امامزاده احمد الرضا (علیه السلام) مشهور می باشد.
برخی معتقدند وی از نوادگان موسی مبرقع (علیه السلام) می باشد؛ زیرا آنان به سادات رضاییه و رضایی و رضوی شهرت داشته اند؛ بنابراین به نظر می رسد با گذشت زمان احمد رضاییه به احمدرضا و سپس فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) شهرت پیدا کرده است؛ زیرا از سادات رضاییه که در خراسان حضور داشتند می توان به ابوعبدالله احمد بن علی بن احمدالنقیب بن محمد الاعرج بن احمدبن موسی المبرقع بن امام جواد (علیه السلام) که مادرش دختر موسی النقیب بن احمدبن محمدالاعرج بود و در طوس سکونت داشت یاد نمود.
آستان امامزاده احمد الرضا (علیه السلام) در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر تربت حیدریه و در میان روستای سرسبز بوری آباد واقع شده است. بنای ساختمان به صورت هشت ضلعی است که هر ضلع آن چهار متر می باشد و قدمت آن متعلق به دوره صفویه است.
راه دسترسی دشت محولات که از تنگه پست سلسله جبال نرمایه و کوه حسن غول عبورمی کند از زاویه ارتفاعات رو به محولات گنبد امامزاده احمدالرضا (علیه السلام) بوری آباد که در محاصره درختان بسیار انبوه دِه است؛ مشاهده می شود.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان خراسان رضوی ـ شهرستان تربت حیدریه ـ بخش مرکزی ـ روستای بوری آباد.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally