آستان مقدس امامزاده سیدجلال الدین اشرف (علیه السلام) ـ آستانه اشرفیه

به سلطان سیدجلال الدین اشرف (علیه السلام) معروف می باشد.
سيد ابراهيم المرتضي الاصغر ملقب به جلال الدين اشرف (علیه السلام)، پسر امام موسي كاظم (علیه السلام)، برادر امام رضا (علیه السلام) و عموي امام محمد تقي (علیه السلام) در سال 180 هجري قمري در شهر مدينه منوره چشم به جهان گشود.
پدرش امام هفتم شيعيان و مادرش بانو نجيه از مردم نوبه و زنگبار بود. زماني كه سنش به حدود 3 سالگي رسيد پدر بزرگوارش را در سال 183 هجري از دست داد و به مدد و همت برادرش امام رضا (علیه السلام) در مدينه پرورش يافت و در سايه چنين استادي چنان مراتب فضل و كمال را طي كرد كه در ميان برادرانش بعد از امام رضا (علیه السلام) در علم و حلم و زهد و تقوي و شجاعت و سخاوت بر همه پيشي گرفت و لقب اشرف را از عموي جد پدرش عمر اشرف بن امام سجاد (علیه السلام) اخذ نموده كه در حقيقت نشانه برتري و شايستگي او نسبت به ساير برادران بود.
او در سال 201 هجري در زمان ولايتعهدي امام رضا (علیه السلام) در حالي كه حدود 21 سال داشت از مدينه براي تبليغ ديني به بغداد آمد و در سال 203 هجري وقتي خبر شهادت امام رضا (علیه السلام) به بغداد رسيد سادات و شيعيان براي عرض تسليت خدمت او رسيدند و براي اولين بار در آن مجلس مسأله نهضت مطرح شد. اما هنوز زمان و سن حضرت براي تحقق اين امر مساعد نبود. در سال 204 هجري وقتي كه مامون از مرو به بغداد رفت سيد جلال الدين آن شهر را ترك كرد و به قم نزد برادر بزرگوارش سيد احمد مشهور به «شاهچراغ» رفت و خدمت او به كسب علم و فضيلت مشغول شد. حضرت پس از حدود 3 سال اقامت در قم در سال 206 اقدام به تشكيل نهضت كرد و پس از يك سري جنگهاي خونين در سال 211 هجري قدرت را در گيلان در دست گرفت و نخستين دولت شيعه مذهب ايران را بنيان گذاشت.
دولت شيعي مذهب حضرت سيد جلال الدين اشرف (علیه السلام) 13 سال ادامه پيدا كرد تا اينكه در سال 223 هجري. در جنگي كه ميان آن حضرت و يكي از كفار منطقه به نام چهل گوش چمني در منطقه ليالمان در نزديكي شهر لاهيجان در گرفت حضرت زخمهاي بسياري متحمل شد و براي اينكه پيكر مطهرش بدست دشمنان نيفتد از صحنه كارزار دور شد و خود را به قريه سياه دارستان رودبار رساند و در خانه شيخ مفيد الدين، يكي از دوستداران اهل بيت فرود آمد و پس از ساعاتي كوتاه دعوت حق را لبيك گفت.
پس از شهادت حضرت، شيخ مفيد الدين بنابر وصيت آن حضرت پيكر مطهرش را در تابوتي قرار داده و به رودخانه سفيدرود سپرد. تابوت پس از طي مسيري طولاني در قريه اي به نام كوچان به ساحل رسيد. مردم مسلمان و مذهبي كوچان پيكر پاك و مطهر حضرت سيد جلال الدين اشرف (علیه السلام) را از آب گرفتند و در همان روستا به خاك سپردند.
آستان امامزاده سيد جلال‌الدين اشرف (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان آستانه‌ اشرفيه، شهرآستانه‌ اشرفيه واقع شده است. بناى اوليه اين آرامگاه در سال ۳۱۱ هـ.ق به دستور گوهرشاد خانم دختر کيارستم، از فرمانروايان گيلان ساخته شد. در سال ۱۳۵۶هـ.ش مغازه‌هاى اطراف حرم خريدارى و تخریب گردید و برجاى آن بنايى وسيع و مجلل ساختند که نماى داخلى و خارجى آن با سنگ مرمر و کاشى‌‌هاى جديد تزئين شده است. اين بقعه، اينک رواق‌هاى بسيار، سقف‌هاى آينه‌ کارى شده و گنبدى بزرگ با کاشى‌ کارى‌هاى ظريف دارد. روى پايه‌اى از سنگ مرمرِ گرانبها کارشده است، ضريح فلزى شبکه‌دار با قرقره و گوى مطلا در وسط حرم قرار دارد کار گذاشته شده است. بنای بقعه به مساحت 600 مترمربع شامل روضه ی منوره مسجد رواق و کفش داری است. این بقعه باعث شده که شهر آستانه اشرفیه به عنوان پنجمین شهر مذهبی و زیارتی کشور باشد. تأسيسات جنبى بقعه شامل زائرسرا، کتابخانه، مسجد، حسينيه و سرايدارى است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان گیلان ـ شهرستان آستانه اشرفیه ـ بخش مرکزی ـ شهر آستانه اشرفیه
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally