آستان مقدس امامزاده عباس (علیه السلام) ـ چهاردانگه

احمد ابوالعباس بن عقیل ابوالفضل بن عبدالله ابوطالب (به ری) بن ابوالقاسم محمد (اصفهان) بن ابوعبدالله جعفر (ری) بن محمد السلیق بن ابومحمد عبدالله بن ابوالحسن محمد الاکبر بن ابومحمد حسن بن حسین الاصغر بن عمر الاشرف بن امام سجاد (علیه السلام)
به امامزاده عباس (علیه السلام) معروف می باشد.
امامزاده عباس (علیه السلام) از نوادگان امام زین‌العابدین (علیه السلام) است و به 10 فاصله به وی می‌رسد. در کتاب الفخری فی انساب الطالبیین، ص75 نسب امامزاده مشخص شده است.
آستان امامزاده عباس (علیه السلام) در شرق شهرستان اسلامشهر واقع می باشد، و از شمال به بزرگراه آیت الله سعیدی، و از شرق به روستای حسین آباد مفرح، و از غرب به روستای شاتره، و از جنوب به شهرک صنعتی قدس (چهاردانگه) محدود است. پیشینه و قدمت اساس بنا متعلق به پیش از دوره ی صفوی بوده، و قدیمی ترین سنگ قبر موجود در پای درِ شرقی بقعه، دارای تاریخ 924 ق است، لیکن با اهتمام اداره ی اوقاف و امور خیریه ی اسلام شهر، عملیات بازسازی بقعه در حال اتمام می باشد. مشخصات بنا به این صورت می باشد: 120 متر بنای بقعه، 13000 متر فضای صحن، گنبد خانه ای 8 ضلعی، فقدان ضریح و صندوق، مزار پنچ شهید گمنام در میان قبور اطراف بقعه. گنبد قدیمی آن از گل و آجر بوده است که در سال 81 تخریب گشته، و ضریح قدیمی آن چوبی و مشبک بوده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان اسلام شهر ـ بخش چهاردانگه ـ شهر چهاردانگه، جاده ساوه، شهرک صنعتی، خیابان شهید حمیدی
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally