آستان مقدس امامزاده زکریا (علیه السلام) ـ ایرین

به امامزاده زکریا (علیه السلام) معروف می باشد.
صاحب کتاب «اختران فروزان ری و طهران» (472)، امامزاده زکریا را زیر نام امامزاده آپرین معرفی می نماید: «جناب ابوالحسن علی الاصغر بن محمد ششدیو بن الحسن بن عیسی بن محمد بن ابوالقاسم زید معروف به حسینی».
آستان امامزاده ذکریا (علیه السلام) در غرب شهرستان اسلامشهر واقع، و از شمال به روستای رضی آباد و یوسف آباد، و از شرق به شهرک طالقانی، و از جنوب غرب به روستای چیچکلو، و در جنوب به خیابان آِت الله کاشانی (اسلامشهر) محدود است.
تا فاصله ی 200 ـ 300 متری امامزاده، ساختمانی وجود ندارد؛ که همین سبب جاذبه و دل ربایی اهل معرفت می شود. صحن امامزاده نیز قبرستان محلی به شمار می آید.
800 متر مساحت عرصه، و 66 متر مساحت اعیان، حصارکشی اطراف صحن، گنبد خانه ای استوانه ای، یک ایوان ورودی در جنوب شرق. عایق بندی گنبد کاهگلی و 7 متری آن در سال 1383 صورت گرفته است و گنبد فعلی یک پوسته و قوس آن تیزه دار است. ضریح به ابعاد 140×120×220 سانتی متر، چوبی و مورب آن به سال 1380 نصب گردیده، و ضریح چوبی و قبلی آن در سال 1324 از بین رفته است که در این فترت، ضریحی روی مزار وجود نداشته است. مساحت کل امامزاده 16408 متر مربع می باشد.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان اسلام شهر ـ بخش مرکزی ـ شهر اسلامشهرـ  خیابان آیت الله کاشانی، روستای ایرین
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally