آستان مقدس امامزاده طاهر زاهد (علیه السلام) ـ چهاردانگه

به امامزاده طاهر (علیه السلام) معروف می باشد.
نسب امامزاده طاهر (علیه السلام» در کتاب هایی چون «الفخری فی انساب الطالبیین» (166) و «بدایع الانساب» (15)، با 8 واسطه به مولا علی (علیه السلام) می رسد.
آستان امامزاده طاهر (علیه السلام) در شرق شهر اسلامشهر واقع، و از شمال به شهر چهاردانگه، و از شرق به روستای حسین آباد، و از غرب به روستای شاتره، و از جنوب به روستای جعفرآباد محدود می شود. گنبد بقعه از دویست متری به چشم می خورد؛ ورودی بقعه در شمال شرق صحن است؛ صحن چهارضلعی آن آجری و نرده کشی شده است؛ مرمت دیوارهای اطراف در سال 1381 توسط اداره ی اوقاف صورت گرفته؛ گنبد بقعه نیز دو پوسته و سیمانی و سبزینه است. 1100 متر مساحت عرصه، 263 متر مربع مساحت بنا و هم چنین گنبدخانه و چهار ایوان مرتبط با هم. ضریح فلزی و مشبک و توسی ـ طلایی آن با 7 گلبرگ مزین به اسماء الله و نام ائمه ی معصومین (علیهم السلام)، در سال 1381 توسط اداره اوقاف اسلامشهر نصب گردیده است.
بنای قدیمی ساختمان حرم مطهر از معماری اصیل ایرانی که در اثر بقاع متبرکه در قدیم به کار گرفته شده بود بهره می برد، و به همت محبان اهل بیت به صورت آبرومندی حفظ شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان اسلام شهر ـ بخش چهاردانگه ـ شهر چهاردانگه، خیابان شهید حیدر رحیمی، انتهای کوچه ی ششم، شهرک صنعتی
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally