آستان مقدس امامزاده محمد (علیه السلام) ـ ایرین

ابوهاشم الحسین بن محمد ششدیو بن الحسین بن عیسی بن محمد البطحایی بن القاسم ابن الحسن بن زید الامام بن محمد الحسن المجتبی علیه السلام
به امامزاده محمد (علیه السلام) معروف می باشد.
صاحب کتاب «اختران فروزان ری و طهران» (473) در خصوص تاریخچه و شجره ی امامزاده این بزرگوار تا امام حسن مجتبی (علیه السلام) هفت پدر فاصله است، و قبر این بزرگوار و برادرش ابوالحسن علی الاصغر در روستای ششکلو مزار معتبریست؛ و گمان نگارنده این است که اصل آن لقب «ششدیو» پدر این دو بزرگوار است که در کنار یکدیگر واقع شده اند. امامزاده محمد ششدیو اولین امامزاده ای است که به این قریه نازل شده است و سکونت نموده، و ممکن است بانی تأسیس آن قریه خود آن جناب بوده باشند، و بدین سبب روستا نام خود را از ایشان اخذ کرده است. مؤلف در ادامه آورده است که سید محمد ششدیو دارای هفت پسر بوده اند: 1)ابوهاشم حسین؛ 2) ابوطالب محمد؛ 3) ابوالعباس احمد (مانکدی)؛ 4) حمزه (که اولادی نداشته)؛ 5) الناصر عیسی؛ 6) ابوطالب حسین؛ 7) ابوزید حسن القاری (شهید در خراسان).
آستان امامزاده محمد (علیه السلام) در غرب شهرستان اسلام شهر واقع شده و از شمال ه بوروستای رضی آباد و یوسف آباد، و از شرق به شهرک طالقانی، و از جنوب غرب به روستای چیچکلو، و از جنوب به خیابان آیت الله کاشانی اسلامشهر محدود می شود. در اطراف بقعه ساختمانی دیده نمی شود. در حال حاضر برای رفتن به امامزاده باید از جاده خاکی استفاده کرد. روستای ایرین پیشینه ای دیرین دارد و بر اثر مهاجرت و حاشیه نشینی کشاورزان بر جمعیت آن افزوده شده است. گنبد گلی امامزاده از 200 ـ 300 متری به چشم می خورد. یک پوسته است و قوس تاه آن تیزه دار، که حدود 150 سال پیش مورد مرمت قرار گرفته است. بقعه، متشکل از یک گنبدخانه ی استوانه ای شکل است و فاقد هرگونه پیش فضا یا قضای جانبی. اطراف آن قبرستان محلی است، و مساحت بنا 23 متر مربع. حصارهای صحن، کاهگلی و نیمه مخروبه است. ورودی مشخص ندارد. قطر گنبدخانه 4 متر و ارتفاع آن 7 متر است.
ضریح امامزاده چوبی و مشبک است با ابعاد 140×130×22 سانتی متر، و سنگ قبر 80×100×190 سانتی متر و از جنس کاهگل. بنای مورد نظر تا سال 1383 فاقد آب لوله کشی و سیم کشی بوده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان تهران ـ شهرستان اسلامشهرـ بخش مرکزی ـ شهر اسلامشهر ـ دهستان ده عباس ـ روستای ایرین
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally