آستان مقدس امامزاده امیرجمال الدین (علیه السلام) ـ بردستان

به امامزاده سیدجمال الدین (علیه السلام) معروف می باشد.
به اعتقاد اهالی امیرجمال الدین فرزند فرج بن ابراهیم بن حسن بن ابی جعفرمحمدبن امام هادی (علیه السلام) است که با دو واسطه نسب به جناب «سیدمحمد» فرزند امام هادی (علیه السلام) می رساند. سیدمحمد بزرگترین فرزند امام هادی (علیه السلام) بود که درعهد وی رحلت کرد. حرم مطهر ایشان در نزدیکی شهر بلد و هشت فرسخی سامرا قرار دارد. چون منطقه بلد از نهری به نام «دجیل» مشروب می شود؛ لذا به سیدمحمد «سبع دجیل»، یعنی شیر بیشه دجیل هم می گویند.
امیرجمال الدین بر اساس تذکره موجود و منابعی دیگر در زمان خلافت القادربالله عباسی و در سال 380 هجری قمری همراه با خانواده و اقارب و نیرویی مجهز از سبزوار خراسان به منظور دعوت مردم به اسلام، مخصوصاً تسخیر قلاع آن ها و هدایت اکثر مردم این منطقه، بردستان را مرکز خود قرار داده است.
مسیر آمدن ایشان به منطقه دقیقاً معلوم نیست؛ اما می توان احتمال داد که وی بعد از رسیدن به شیراز، از آن جا به سیراف و سپس به بردستان می رود.
وی سرانجام پس از عمری پربرکت، در سن پیری در بردستان دار فانی را وداع گفته و کنار مدرسه علوم دینی اش (تنب طلاب ) مدفون می گردد و سپس دوستان اتاقی کوچک بر قبرش بنا می کنند. این اتاق در چند نوبت بازسازی شده است. قابل ذکر است که در جریان این بازسازی، جسد مطهر جمال الدین در حالی که سالم و تازه بود، پدیدار گردید.
آستان امامزاده امیرجمال الدین (علیه السلام) در روستای بردستان و سه کیلومتری شمال شرقی شهرستان دیر واقع شده است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان بوشهر ـ شهرستان دیر ـ بخش مرکزی ـ دهستان حومه ـ روستای بردستان.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally