آستان مقدس امامزاده امیر دیوان (علیه السلام) ـ جاشک

به امامزاده امیردیوان (علیه السلام) مشهور به شاه فرج الله می باشد.
وی در عصر حکمران شیراز، سعد بن زنگی از اتابکان فارس به دلیل اختلافاتی با وی از شیراز جلای وطن کرده و در قصبه دوراهک (امروزه از روستاهای شهرستان دیر می‌باشد) متوطن می‌شود و بعدها در دامنه کوه درنگ مدفون می‌شود. ایشان جد اعلای بیشتر سادات منطقه می‌باشند و نسب ایشان به امام سجاد؛ زین العابدین (علیه السلام) می‌رسد.
آستان امامزاده امیردیوان (علیه السلام) در 14 کیلومتری غرب روستای جاشک از توابع بخش بردخون شهرستان دیر و در میان دره ای پوشیده از درختان نخل و کنار (سدر) قراردارد . بنای قبلی اتاقی به ابعاد حدود 4×3 متر بوده در چند سال قبل با نذورات مردمی هر دو اتاق قدیمی تخریب و به جای آن ساختمان باشکوهی طراحی شد. این ساختمان به شکل چهارضلعی و ازسنگ وسیمان ساخته شده است. منطقه امیر دیوان از جمله مناطق زیارتی و سیاحتی مشهور می‌باشد که دارای چشمه و درختان خرما و... و درختچه‌های کوهی می‌باشد و چشم اندازهای دیدنی طبیعی و کوهستانی را داراست.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان بوشهرـ شهرستان دیر ـ بخش مرکزی ـ دهستان آبدان ـ روستای جاشک.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally