آستان مقدس امامزاده شاه صفی الله (علیه السلام) ـ هماگ

امامزاده شاه صفی الله (علیه السلام) به امامزاده شاه صفی الدین (علیه السلام) معروف می باشد.
به اعتقاد اهالی؛ امامزاده شاه صفی الدین با ۹ واسطه از طریق جعفر یکی از فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) نسب شریفش به آن حضرت می رسد که در این کوی و برزن فریاد مظلومیت اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) را فریاد می زند.
بنابر تصریح صاحب کتاب شریف «المعقبون من آل ابی طالب» او در کناره های دریای هرمز (خلیج فارس) در اثر تعقیب و گریز ستمگران سفاک وابسته به عباسیان به شهادت می رسند و این دیار افتخار در بر گرفتن بدن مطهرش را پیدا می کند. درباره محل دفن ایشان آمده است: «السید صفی الدین المقتول بهرموز» تصریح به شهادت آن بزرگوار گویای این حقیقت است که دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) تحمل این گلهای بوستان فاطمی را نداشته و چون اجداد طاهرینشان دائماً مورد ظلم وآزار و اذیت بوده و در نهایت آنانی که مورد شناسایی دشمن قرار گرفته اند بدست آن سفاکان به شهادت رسیده اند.
جعفربن موسی الکاظم که شجره امامزاده سیدصفی الدین ازطریق او به امام کاظم (علیه السلام) منتهی می شود؛ شخصیتی والا بوده که معروف به جعفرالخواری مشهور گشته است. در وجه تسمیه او به الخواری آمده است که خوار روستایی در نزدیکی مکه بوده که جعفر در مسیرزیارت خانه خدا به آنجا رفت وآمد زیادی داشته است و در برخی منابع آمده که به شجریون اشتهار داشته اند بدلیل آنکه اولاد او در بادیه و اطراف مدینه به درختکاری مشغول بوده اند.
شجره امامزاده سید صفی الدین بنا بر نقل کتاب المعتبون من ال ابی طالب و کتاب المشجر الوافی چنین است:
سید صفی الدین بن جعفر بن ابوعبدالله الحسین الواعظ بن علی بن الحسین بن جعفر بن العباس الاعراج بن المطلب بن الحسین الاکبربن جعفر الخواری بن امام موسی کاظم (علیه السلام).
امامزاده جلیل القدر و واجب التعظیم حضرت شاه صفی الدین (علیه السلام) که یکی از شهیدان راه فضیلت است و نشان از مظلومیّت آل علی (علیه السلام) دارد وعطر وجودش دیار سرزمین خطه نیلگون خلیج همیشه فارس را پر کرده است. وقتی از مسیر جاده کوهستانی و پر پیچ و خم سیاهوعبورمی کنی و از سکوت این دیارآشنا می گذری. صلابت آستان مقدس شاه صفی الدین (علیه السلام) به صلابت کوههای سر به فلک کشیده هماگ طعنه می زند و زائرانی را می بینی که به شوق زیارت این حاجت خانه دلهای خود را روانه ضریح مطهرش کرده اند. خود را با دنیایی از اسرار و معانی اهل دل مواجه می بینند که قلم و زبان را یارای بیان آن نیست. زائران مخلصی که رخصت حضور یافته اند و شوق زیارت شهیدی از دیار فاطمی (علیه السلام) آنان را به این تربت خانه دلها نزدیک کرده است. صحن و سرای روح انگیزش همراه با هوای لطیف آن و تبسم کوههای اطرافش زائران و گردشگران را به شوق خود فرا خوانده و دل هر رمیده ای را به سوی خود جذب می کند. چشم انداز زیبای کوههای اطراف امامزاده همراه با سکوت معنادار آن باعث می شود تا صدای مظلومیت خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) را بیشتر بشنوی و دلت را برای تضرّع و راز و نیازعاشقانه بدرگاه احدیت آماده تر ببینی تا اشکهای چشمانت شاهد باشند برای راه یابی ات به آستان حضرت دوست. اینجا روستای هماگ است و دیارحضرت خوبان. امامزاده سیدصفی الدین (علیه السلام) شهیدی از نسل کوثر آل رسول (صلی الله علیه و آله و سلّم) است که اینک توفیق رفیقت شده تا در جوار تربتش سفره دلت را بازکرده و عقده گشایی کنی.
آستان امامزاده شاه صفی الله (علیه السلام) در بخش فین شهرستان بندرعباس، دهستان سیاهو، روستای سیروتپه هماک بالا واقع شده است. بنای ساختمان بقعه قدیمی، شامل شبستان به متراژ 30 متر مربع با گنبد و گلدسته های کوچک با نمای سفید است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان هرمزگان ـ شهرستان بندرعباس ـ بخش فین ـ شهر بندرعباس ـ دهستان سیاهو ـ روستای سرو تپه هماک بالا.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally