آستان مقدس امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) ـ زیارت پیرجوگان

به امامزاده سیدسلطان محمد (علیه السلام) معروف می باشد.
به اعتقاد اهالی ایشان فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) منسوب است.
خفته در این مزار ابوالقاسم محمدبن احمدبن اسحاق بن جعفرالملک ابن محمدبن عبدالله بن محمدبن عمران طارف ابن الامام علی امیرالمؤمنین (علیه السلام) است. پدرش مردی صاحب جاه و مال و بسیار با جلالت و با حشمت بود و برادری نیز به نام ابوالحسین علی داشت که در روستای کهن مدفون است و بقعه او به امامزاده شاه علی معروف می باشد.
علامه مروزی محمدبن احمد را نیز نقیب فارس و از بزرگان سادات علوی آنجا برشمرده است.
آستان امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان رودان، بخش مرکزی، یکصد و بیست کیلومتری شهربندرعباس، دهستان رهدار، روستای زیارت پیرچوگان واقع شده است. تخریب بنای قدیمی ساختمان بقعه امامزاده سیدمحمد (علیه السلام) از اواخر سال 1376 آغاز و احداث بنای ساختمان جدید آن به متراژ تقریبی 1350 متر مربع دارای یک شبستان اصلی و چهاراتاق جانبی و چهار کفشداری و دو سردرب اصلی در امتداد شمال و جنوب و دو سردرب فرعی شرقی وغربی و دو مناره به ارتفاع تقریبی سی مترمربع، احداث سرویس های بهداشتی زنانه و مردانه و تعدادی زائرسرا در حال انجام و تکمیل می باشد.
طرح محوطه سازی امامزاده شامل خیابان کشی، رواق، سردرب ورودی، پیاده روسازی، ایجاد فضای سبز و باغچه و حوض و آب نما و سقاخانه و سایه بان و پارکینگ عمومی در دست اقدام است.
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
استان هرمزگان ـ شهرستان رودان ـ بخش مرکزی ـ شهر رودان ـ دهستان رهدار ـ روستای زیارت پیرجوگان.
ارسال اطلاعات برای امامزاده
شما می توانید برای تکمیل اطلاعات پرتال امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی برای این امامزاده اطلاعات وارد نمایید.
لطفا توجه بفرمایید که اطلاعات شما موثق و همراه با منابع باشد.
اطلاعات شما پس از تایید و ویرایش نهایی  در سایت بارگزاری خواهد شد.
   نوع اطلاعات:
 
mehrab motavally