کد خبر : 41463

تاریخ درج خبر : شنبه 30 شهریور 1398
پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی
• ضلع جنوبی امامزاده یحیی (ع) بازسازی می‌شود/ لزوم ترویج فرهنگ وقف
نائب رئیس شورای شهر سمنان با اشاره به بازسازی ضلع جنوبی امامزاده یحیی (ع) گفت: حفظ اماکن مذهبی به‌ویژه مساجد قدیمی به‌عنوان مراکز گردشگری از اولویت‌های شورای شهر است.
عباس آل‌بویه صبح شنبه در دویست و چهارمین جلسه رسمی شورای شهر به میزبانی شهرداری سمنان ضمن بیان اینکه برخی از باغات و املاک موجود در شهر مانعی برای اجرای طرح تعریض خیابان است، اظهار داشت: وقف یکی از راه‌های کمک به همنوعان است که واقف با وقف اموال و املاک خود برای امور خیریه و عام‌المنفعه، درآمد آن موقوفات را به امور خیریه اختصاص می‌دهد.

وی اجرای پروژه تعمیرات حمام ناسار را در دستور کار عنوان کرد و افزود: طرح بازسازی ضلع جنوبی امامزاده یحیی (ع)، پهنه شرقی مسجد امام (ره)، گذر فرهنگی اطراف امامزاده علی ابن جعفر (ع) ازجمله پروژه‌هایی است که با همکاری اداره اوقاف سمنان می‌توان به فرآیند تکمیل آن‌ها سرعت بخشید.

اختصاص ۱۷ درصد از دارایی‌های کل کشور به وقف

نائب رئیس شورای اسلامی شهر سمنان با اشاره به اینکه ۱۵ تا ۱۷ درصد از دارایی‌های کل کشور به وقف اختصاص دارد، تصریح کرد: بهره‌برداری از این ظرفیت در راستای پیشرفت، آبادانی و توسعه پایدار در شهر در دستور کار شورای شهر قرار دارد.

آل‌بویه با بیان اینکه حفظ اماکن مذهبی به‌ویژه مساجد قدیمی به‌عنوان مراکز گردشگری در سمنان از دیگر اولویت‌های شورای شهر است، خاطرنشان کرد: حمام‌ها، مساجد و بازارهای قدیمی سمنان ظرفیت لازم برای تبدیل‌شدن به یک گذر فرهنگی رادارند که باید با همکاری دستگاه‌های مرتبط نسبت به تحقق این هدف اقدام کرد.

وی با اشاره به تخریب سقف مسجد تدین سمنان که یکی از قدیمی‌ترین مساجد این شهرستان است، اضافه کرد: پیگیری برای تعمیر و بازسازی این مسجد از دیگر اولویت‌های شورای شهر سمنان به شمار می‌رود.

ترویج فرهنگ وقف نیازمند تبلیغات و شفاف‌سازی

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سمنان نیز در این جلسه بابیان اینکه عدم اطلاع‌رسانی، شفاف‌سازی و تبلیغات از مهم‌ترین مشکلات این نهاد در ترویج فرهنگ وقف است، اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود در سمنان برای ترویج فرهنگ وقف بین عموم مردم ازجمله سیاست‌های مهم اداره اوقاف است.

حجت‌الاسلام رضا نفری در ادامه افزود: امامزادگان استان سمنان علاوه بر دیدگاه مذهبی دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه گردشگری هستند که باید از این فرصت در راستای رونق اقتصاد و اشتغال بهره‌برداری کرد.