آیت الله «سید احمد خاتمی»: امامزادگان قطب های بزرگ فرهنگی هر شهر هستند و وجود آن ها یک ظرفیت عظیم فرهنگی در کشور است.
دوشنبه 26 فروردین 1398    

آیت الله «سید احمد خاتمی» در حاشیه زیارت مرقد مطهر حضرت محمدهلال بن علی(ع) در گفت و گو با خبرنگاران گفت: امامزادگان قطب های بزرگ فرهنگی هر شهر هستند و وجود آن ها یک ظرفیت عظیم فرهنگی در کشور است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در خصوص برخی شبهه هایی که درباره سند برخی امامزادگان و انتصاب آن ها به امامان معصوم(ع) مطرح می شود گفت: تعداد زائران یک امامزاده، معرّف آن است و از این طریق هم می توان آن مَزور را شناخت.

آیت الله خاتمی خاطر نشان کرد: همین که این امامزاده ها، سال های طولانی مهبط نور و معنویت بوده اند و چهره های بزرگ علمی و معنوی و علمای دینی با افتخار به زیارت این بزرگواران شتافتند و سپس وصیت کردند که در جوار این امامزادگان مدفون شوند، خود تأییدی بر اعتبار یک امامزاده است.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در رابطه با جمکران هم نظیر این مسأله را داریم. اینکه سندش به کجا می رسد و روایت حسن بن مثله جمکرانی می رسد همه درست است اما بزرگ تر از آن اهتمام علمای بزرگ جهان تشیّع همچون آیت الله العظمی بروجردی است؛ این فقیه و علامه می گوید «اگر برای من مقدور بود همه نمازهای واجب روزانه ام را در مسجد مقدی جمکران ادا می کردم» و این سند خیلی قوی تر است.

آیت الله خاتمی بیان داشت: این که این گونه مکان ها و امثال حرم مطهر حضرت محمدهلال بن علی(ع) مورد توجه قرار گرفته است، قطعا بی عنایت خدا نبوده و این عنایت بدون دلیل نیست. حتما این امامزاده ها اخلاص و جایگاه ویژه ای داشته اند که اینجا و اماکن دیگر را کانون نور و معنویت قرار داده است و دل مردم را به خود جذب می کند. لذا تردیدی در نورانیت، پاکی اخلاص و سند این پاکان نباید داشت و با اعتقاد به زیارت قبور مطهر این گونه امامزادگان باید شتافت.

وی در پایان به زائران توصیه کرد: زیارات را نباید به برآورده شدن حاجات گره بزنیم، گاهی مصلحت است حاجتی برآورده شود و گاه به صلاح و مصلحت ما نیست، در هر دو صورت باید به زیارت این امامزاده ها شتافت.
 
 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally