طرح گسترش امامزادگان باقریه (ع) بیرجند با وجود ساخت پمپ بنزین مقابل آن با مشکل مواجه شده است و پرونده آن در مراجع قضایی پیگیری می شود.
چهارشنبه 22 خرداد 1398    

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در نشست خبری گفت: در حال حاضر طرح گسترش امامزادگان باقریه (ع) بیرجند با وجود ساخت پمپ بنزین مقابل آن با مشکل مواجه شده است و پرونده آن در مراجع قضایی پیگیری می شود. 

حجت الاسلام پرویز بخشی پور اظهار داشت: درخواست‌های مردمی نیز نشان از نارضایتی دارد و طوماری با امضای تعدادی از شهروندان برای معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی ارسال شده است.

وی امامزادگان باقریه (ع) را یکی از بقاع شاخص استان در بیرجند معرفی کرد و افزود: با توجه به اینکه قبور زیادی از مومنان در صحن این آستان مقدس وجود دارد، ساخت پمپ بنزین و احداث مخازن در زیرزمین موجب تخریب این قبور خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در ادامه این نشست گفت: از محل موقوفه آبلوله بیرجند ساخت سقاخانه ها در مهرماه سال گذشته به اتمام رسید اما عده‌ای برای راه اندازی آن سنگ اندازی می‌کنند.

وی بیان کرد: شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با وجود اینکه مستاجر موقوفه است اما به لحاظ جایگاه حقوقی که دارد قراردادی را به صورت یکطرفه تنظیم کرده تا برای اوقاف تعهد ایجاد کند.

بخشی پور با تاکید بر اینکه اوقاف و امور خیریه به دنبال اجرای اصل نیت واقف است گفت: نیت این موقوفه تامین آب شرب مردم شهر بیرجند بوده و اوقاف تا زمانی که این نیاز اشباع نشود به دنبال اجرای نیت دیگری نخواهد بود.

وی با اشاره به ساخت ۹ سقاخانه در سطح شهر بیرجند ادامه داد: تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ساخت این سقاخانه ها هزینه شده اما فقط یک مورد آن در خیابان نیلوفر آب وصل است.

وی گفت: کسانی بوده اند که پیش از این خلاف نیت واقف در این موقوفه عمل کرده اند و از نفوذ بالایی هم برخوردار هستند که نمی خواهند کارشان زیر سئوال برود لذا شاهد سنگ اندازی های زیادی در راه اندازی سقاخانه ها هستیم.

بخشی پور یکی از مشکلات سر راه سقاخانه ها را کلرزنی عنوان کرد و افزود: اوایل این کار توسط شرکت آب و فاضلاب انجام می شود اما بعداً اعلام کردند که کلر به صورت تن واگذار می شود لذا در مقعطی به خاطر نبود کلر و حفظ سلامت مردم مجبور به قطع آب سقاخانه نیلوفر شدیم.

وی تصریح کرد: قرار ما این است که به دور از هر گونه چالش با تعامل این مشکلات را حل کنیم تا مردم کمتر ضرر کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: برای موقوفه آبلوله پرونده کلانی در دادگاه تشکیل شده که هنوز در دست تکمیل است و مقامات قضایی پیگیری برخی موضوعات را انجام می دهند.

وی همچنین به اجرای طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این طرح در ۴۵ بقعه متبرکه استان خراسان جنوبی با حضور ۴۷ مبلغ بومی و غیربومی اجرا شد.

حجت الاسلام بخشی پور ادامه داد: مراسم لیالی قدر در ۳۸ بقعه، نماز عید فطر در ۲۳ بقعه، ترتیل خوانی در ۳۴ بقعه، ۲۶۷ کرسی تفسیر و ۱۴ محفل انس با قرآن توسط قاریان بین المللی از عملکرد ضیافت الهی در رمضان امسال بوده است.

وی اظهار داشت: امسال ۹۲ هزار نفر در وعده سحر و افطار جوار امامزادگان اطعام شدند که سال گذشته این رقم ۸۱ هزار نفر بوده و اطعام خارج از محدوده امامزادگان نیز در قالب سبدهای غذایی طبق نیات واقفان انجام شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: برپایی خیمه‌های معرفت در بقاع متبرکه با موضوعات مختلف از جلمه سبک زندگی اسلامی، قرآن بخوان جایزه بگیر و نمایشگاه فرهنگی نیز جزو برنامه‌های ضیافت الهی بوده است.

وی از ثبت ۱۲ وقف جدید در سال جاری خبر داد و افزود: تعدادی از این وقف‌ها در ماه مبارک رمضان به ثبت رسیده است.

بخشی پور با اشاره به لزوم توسعه بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان بیان کرد: استقبال مردم از برنامه‌های اوقاف در این بقاع زیاد است که باید متناسب با جمعیت فضای فیزیکی این اماکن گسترده‌تر شود.

همچنین در این نشست از رسانه های برتر در حوزه اوقاف و امور خیریه تجلیل شد.
 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
mehrab motavally