پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی(رحمت الله علیه)
از ويژگى هاى مرحوم ميرزا اين بود كه به ايّام وفيات به خصوص ايّام حزن صديقه ى شهيده (س) و سيّدالشهداء (ع)اهتمام خاص داشتند.
دوشنبه پانزدهم خرداد 1396     
بازدید: 1784
شیخ جواد تبریزی در سال ۱۳۰۵ش مطابق با ۱۳۴۵ق در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش حاج علی کُبار از تجار معروف آذربایجان بود و همه او را به ایمان و انصاف می‌شناختند. مادرش میرزا خانم فاطمه سلطان نیز از تبار سادات مشهور این دیار بود.
وی در هفت سالگی وارد مدارس جدید شد و تا سال دوم دبیرستان تحصیل کرد و سپس به مدرسه دینی رفت.
ایشان از مراجع تقلید شیعه و از استادان تأثیرگذار حوزه علمیه قم بود. وی در دوران تحصیل خود در دو شهر قم و نجف، در درس علمایی همچون سید حسین بروجردی، سید محمد حجت، سید عبدالهادی شیرازی و سید ابوالقاسم خوئی شرکت می‌کرد و بعدها به عضویت دفتر استفتائات آیت الله خوئی در عراق در آمد.
 
از هم بحث‌ها و هم درس‌های او می‌توان از شهید سید محمد باقر صدر، شیخ مجتبی لنکرانی، شیخ صدرا بادکوبه ای، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله سید علی سیستانی، شیخ علی اصغر شاهرودی را نام برد.
با دستور صدام برای اخراج ایرانیان از عراق، میرزا جواد تبریزی هم پس از ۲۳ سال اقامت در نجف، مجبور به ترک این کشور و مهاجرت به ایران شد و فعالیت علمی خود را در قم ادامه داد. تا اینکه پس از درگذشت آیت الله اراکی، توسط جامعه مدرسین به عنوان یکی از مراجع هفت‌گانه معرفی شد.
میرزا جواد تبریزی صاحب تألیفات متعددی در فقه شیعه است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها کتاب ارشاد الطالب ( تعلیقه چهار جلدی بر مکاسب محرمه شیخ انصاری) است.
آیت الله تبریزی پس از گذران یک دوره بیماری، روز دوشنبه ۱۳۸۵/۸/۲۹ برابر با ۲۸ شوال ۱۴۲۷ درگذشت و روز چهارشنبه ۱۳۸۵/۹/۱، پس از تشییع و اقامهٔ نماز توسط آیت الله وحید خراسانی، در قسمت بالاسر حرم حضرت معصومه سلام الله به خاک سپرده شد.
 
 
 
 
 
 
 
mehrab motavally