پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(حفظه الله)
آیت الله مکارم شیرازی پس از درگذشت آیت الله اراکی در آذر ۱۳۷۳ش، از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، واجد شرایط مرجعیت شناخته شد.
دوشنبه پانزدهم خرداد 1396     
بازدید: 768
ناصر مکارم شیرازی، در سال ۱۳۰۵ شمسی در شیراز متولد شد. پدر او بازرگان و فروشنده بود. تحصیلات دبستان و دبیرستان را در شیراز گذراند و در ۱۸ سالگی (۱۳۲۳ش) وارد حوزه علمیه قم شد. در سال ۱۳۲۹ش به نجف رفت، اما پس از یک سال اقامت و تحصیل، در سال ۱۳۳۰ به قم بازگشت.
مکارم شیرازی، در درس آیت الله بروجردی، سید محمد حجت کوه‌کمره‌ای و سید محمد محقق داماد در قم شرکت می‌کرد. در نجف، در درس آیت الله خویی و سید محسن حکیم حاضر می‌شد و در بازگشت از نجف، در ۲۴ سالگی، از آیت الله اصطهباناتی و محمدحسین کاشف الغطاء اجازه اجتهاد دریافت کرد.
سید محمد حسینی بهشتی و امام موسی صدر، از هم‌مباحثه‌های مکارم شیرازی بوده‌اند.
ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید شناخته‌شده در جمهوری اسلامی ایران، و یکی از هفت فقیهی است که پس از درگذشت آیت الله اراکی در آذر ۱۳۷۳ش، از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، واجد شرایط مرجعیت شناخته شد.
 
ایشان، از ابتدای جوانی دست به تألیف و تحقیق زد و علاوه بر تحصیلات حوزوی مرسوم، اقدامات فرهنگی را هم با جدیت دنبال کرد؛ از جمله تألیف کتاب «فیلسوف‌نماها» در نقد مارکسیسم، و مشارکت جدی در انتشار نشریه «مکتب اسلام». این فعالیت‌های او در شرایطی بوده که تعداد نویسندگان حوزوی بسیار اندک بوده است.
مکارم شیرازی در سال ۱۳۳۳ شمسی کتابی با عنوان «فیلسوف‌نماها» نوشت که برنده جایزه کتاب سال شد.، این کتاب، با زبانی داستانی، عقاید مارکسیستی را نقد کرده است. او پیش از این، کتاب «جلوه حق» را در نقد فرقه صوفیه و در پی تبلیغات گسترده آنها تألیف کرده بود.
آیت الله مکارم شیرازی در طول سال‌های مرجعیت خود، مدارس علمیه، مراکز آموزشی و رفاهی و مؤسسات رسانه‌ای را راه‌اندازی کرده است. مرکز تخصصی شیعه‌شناسی، مدرسه امام سجاد(ع) و شبکه ماهواره‌ای ولایت، برخی از این نهادهاست.  
 
 
 
 
 
 
mehrab motavally