پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(حفظه الله)
حسین وحید خراسانی (متولد ۱۳۰۰ش)، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم. وی از شاگردان آیت الله خویی و از استادان فقه و اصول حوزه علمیه قم است.
دوشنبه پانزدهم خرداد 1396     
بازدید: 597
حسین وحید خراسانی، اول فروردین ۱۳۰۰ش (۱۱ رجب ۱۳۳۹ق) در نیشابور متولد شد. پس از گذراندن دوره ادبیات، دروس دوره سطح را از آیت الله حاج شیخ محمد نهاوندی فراگرفت. سپس وارد درس خارج فقه آیت الله میرزا مهدی اصفهانی و میرزا مهدی آشتیانی شد و به درجه اجتهاد رسید. علوم عقلی فلسفه و حکمت را از میرزا ابوالقاسم الهی و میرزا مهدی آشتیانی آموخت و در سال ۱۳۲۷ ه‍.ش در ری به دیدن آیت الله حجت کوه‌کمره‌ای رفت و پس از مذاکرات علمی اجازه اجتهاد گرفت. در ۲۷ سالگی به نجف رفت و در درس آیت الله میرزا عبدالهادی شیرازی و آیت الله حکیم و بالاخص آیت الله خوئی شرکت کرد. در سال ۱۳۹۰ هجری قمری به مشهد بازگشت و یک سال به تدریس پرداخت و پس از آن به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد.
 او از سال ۱۳۷۸ه‍.ق پس از تدریس سال‌های متوالی دروس سطح، تدریس درس خارج فقه و اصول را آغاز نمود. جلسات درس او یکی از پر رونق‌ترین جلسات درسی حوزه علمیه قم است.
 
بعد از درگذشت آیت الله محمدعلی اراکی در سال ۱۳۷۳ه‍.ش، آیت الله وحید خراسانی به عنوان یکی از مراجع تقلید شیعیان مطرح شد. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نام او را در کنار شش مجتهد دیگر به عنوان کسانی که تقلید از آنها جایز است معرفی کرد.
اساتید ایشان عبارت بودند از حضرات آیات:  سید ابوالقاسم خوئی، مهدی آشتیانی، مهدی اصفهانی، سید محمد هادی میلانی، سید عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم، ابوالقاسم الهی، ضیاء الدین عراقی، احمد کفایی، محمد نهاوندی.
وحید خراسانی از معدود فقهایی است که مسائل اعتقادی را در رساله توضیح المسائل خود ذکر کرده. مجلس درس او، یکی از پررونق‌ترین دروس در حوزه علمیه قم است.   
 
 
 
 
 
 
 
mehrab motavally